Wybór rodzaju tarasu
Zanim rozpoczniemy własnoręczne projektowanie lub konsultacje z projektantem, powinniśmy zastanowić się jakiego tarsu chcemy. Ze względu na wielość materiałów, sporą ilość systemowych rozwiązań, na różne techniki wykonania mamy sporo możliwości: Taras może być wykonany metodą murarską, jako betonowy pokryty płytkami lub płytami z betonu prasowanego. Może być również zbudowany z przewagą metod stolarskich, jako taras drewniany i dalej ze względu na materiały drewna naturalnego lub desek kompozytowych. Taras na podkładzie betonowej płyty będzie napewno bardziej trwały a taras drewniany mimo że mniej odporny na warunki atmosferyczne będzie bardziej urokliwy. Projekt powinien także uwzględniać dopasowanie do charakteru miejsca.
Połącznie z budynkiem
Kolejny czynnik, który będzie miał znaczenie w projekcie to sposób nawiązania do budynku. Taras może przylegać np. do salonu na parterze i stanowić jego przedłużenie w ogród. Może być zaprojektowany jako podniesiony na piętro, posadowiony na dachu przylegającego do budynku garażu. Możemy również zaprojektować taras wyspowy odseparowany od budynków. Taki taras w środku ogrodu z ciekawymi ścieżkami może dać upust naszej fantazji i kreatywności.
Rozmiary i obrys
Zarówno tarasy drewniane jak i te posadowione na betonie dzięki dopasowaniu rozmiarów, szerokosci, długości, wysokości oraz kształtów obrysu, kwadratowe, prostokątne, owalne, a także bryły, tarasy jednopoziomowe i wielopoziomowe, osiągają doskonałe proporcje i harmonię z otoczeniem. Co oczywiste rozmiary tarasów determinują ich koszty wykonania i czas realizacji a także ewentualne koszty remontów i reperacji. Niebagatelne znaczenie ma również fakt czy bedziemy konserwowali co roku taras 50m2 czy 10m2.
Zadaszony czy bez dachu
Jeśli bardzo lubimy przebywać na tarasie i możemy to robić praktycznie przez cały rok, wówczas warto zaprojektować taras z dachem. Taras przylegający do budynku a będący jego prawie integralną częścią można przekształcić w werandę lub ogród zimowy. Tarasy bez dachu będą dużo, dużo tańsze a element ochrony przed deszczem lub słońcem może spełnić ogrodowy parasol składany którego cena jest znikoma w porównaniu z dachem tarasowym.
Drewniane z drewna naturalnego
Kolejne pole do eksploatacji projektowej kreatywności daje wybór drewna naturalnego jako budulca. Ze względu na świetne wrażenie jakie sprawia naturalne drewno oraz sporo rodzajów drewna, możliwość wyboru kolorystyki, usłojenia, połączenie drewna z murowanym domem, drewnianego tarasu z ogrodem, będzie satysfakcjonowało zarówno designera jak i użytkowników, zarówno domowników ale i także gości. Do dyspozycji z drewna europejskiego mamy jasno-żółtą jodłę, ciepło-brązową sosnę, oryginalny i trwały modrzew, drewna dębowe lub jesionowe.
Z drewna egzotycznego
Dla bardziej wymagających lub poszukujących "światowych" inspiracji można wymarzyć sobie, zaprojektować i zbudować taras z drewna egzotycznego. Sprawdzone, bardzo trwałe, niezwykle oryginalne ale i dosyć drogie drewno egzotyczne, sprowadzone z innych kontynenów niż europejski jest ekskluzywnym materiałem. Po przeliczeniu kosztów napraw i remontów okazuje się jednak, że za trochę wyższą cenę możemy uzyskać spektakularnie wyglądający taras, który będzie nas cieszył bez remontu przez kilkadziesiąt lat.
Z desek kompozytowych
Projekt techniczny budowy tarasu obejmuje wszystkie etapy prac budowlanych. Jeśli wybierzemy taras z materiałów kompozytowych, pomocna będzie instrukcja kotwienia w gruncie podkładów pod belki i montażu desek. Są bowiem różne rodzaje desek z kompozytów i zawsze producenci przygotowują je tak by można było dobrać materiały tylko w obrębie jednego systemu. Deski kompozytowe dają możliwość stylizacji kolorów nie spotykanych w drewnie naturalnym oraz zaprezentowanie równie osobliwej sztucznie utworzonej faktury desek. Pozwala to niekiedy przełamać bariery materiałowe w nowoczesnych projektach tarasów.
Systemowe
Gotowe projekty tarasów drewnianych można znaleźć u producentów tarasów. Tworząc kompletny system desek tarasowych, z legarami, podkładami, kotwami, listwami wykończeniowymi, oświetleniem, producenci pokazują na projektach jaki taras można zbudować z danego systemu. O ile krztałt zaproponowanego rozwiązania będzie nam odpowiadał można zaadaptować taki gotowy projekt do naszych celów.
Styl
Klasyczny, drewniany, z tradycyjnym wykończeniem desek, ryflowaniem, otoczony drewnianą balustradą w stylu country lub nowoczesny z kompozytów o niespotykanych "księżycowych" kolorach. Z zagospodarowaniem różnych poziomów, z podświetlonymi klimatycznie schodkami. Oprócz materiałów z jakiego wykonano taras jego styl jest determinowany przez wiele małych detali oraz meble tarasowe oraz wszelkiego rodzaju posadowienie roślin w donicach.
Efektywność i koszty
Cena projektu
Fajne zrealizowane projekty tarasów | ||||||||||
|
Wykonawca tarasów - firma RB Zbigniew Rosiek