Trwałość tarasu. Ile lat można korzystać z tarasu?
Największą trwałością wykazują się solidnie zbudowane tarasy betonowe. Te z odpowiednią ilością warstw, kompletną hydroizolacją oraz izolacją termiczną a także prawidłowo zachowaną dylatacją mogą służyć kilkadziesiat lat bez rzadnych remontów. Podobnie tarasy z desek kompozytowych posadowione na punktowych, betonowych fundamentach oraz ruszcie metalowym, będą służyły dotąd aż się nie znudzą, z ewentualną koniecznością wymiany desek kompozytowych.
Woda na tarasie
Woda, wilgoć zawarta w powietrzu, czyli także woda, jest jednym z nawiększych przeciwników trwałości tarasu. Woda w połączeniu z róznicami temperatur, zalegająca w szczelinach powierzchni górnej tarasu spowoduje pęknięcia i rozszczelnienia. Dlatego należy dochować maksymalnej dokładności przy planowaniu płaszczycn ze spadkiem, tak by nie powstały "dolinki" gromadzące wodę na tarasie.
Woda pod tarasem
Tarasy posadowione na gruncie są również narażone na działanie wody od spodu.
Wilgotność a drewno
Jeśli do budowy tarasu wykorzystane zostało lite drewno wówczas, co oczywicte zgodnie ze swoimi właściościami będzie ono "pracowało" z wodą. Nasiąkanie drewna, zmiana wilgotności spowodują odkształcenia belek szkieletu nośnego lub desek a w konsekwencji mogą spowodować deformacje powierzchni i osłabienie całej konstrukcji. Drewno musi zostać przed rozpoczęciem prac zabezpieczone przed wilgocią. Nie dotyczy to desek kompozytowych, które są odporne na wodę i wilgoć.
Zabezpieczenia przeciwwodne
Materiały do izolacji
folie
uszczelniacze
Tarasy i balkony
Uszczelnienia tarasów Warszawa
Zabezpieczenie tarasów drewnianych